AEDC Board of Directors

2018 AEDC Board of Directors Voting Members

Raquel Edelen, AEDC Chair
Vice President of Operations, Hotel Captain Cook

Vice Chair
Grace Greene, TOTE Maritime

Secretary/Treasurer
Lynn Rust-Henderson, Premera Blue Cross Blue Shield of Alaska

Immediate Past Chair
Marilyn Romano, Alaska Airlines

Michael Prozeralik, Past Chair, KPB Architects
Lon Wilson, Past Chair, The Wilson Agency
David Knapp, BP
Steve Noble, DOWL
Joseph Everhart, Past Chair, Wells Fargo
Sophie Minich, Past Chair, CIRI
Peter Pounds, GCI
Michael Huston, Northrim Bank
Julie Taylor, Alaska Regional Hospital
Dale Shaw, FedEx Express
Charles Grimm, BAC Transportation

Ex-Officio Members

Mayor Ethan Berkowitz

Chris Schutte, Executive Director, Office of Economic and Community Development

Forrest Dunbar, Assembly Member

Eric Croft, Assembly Member

Investors Council

Chris Anderson, AIDEA

Dr. Deena Bishop, Anchorage School District

Chris Brown, AT&T Alaska

Bruce Bustamante, Anchorage Chamber of Commerce

Larry Cash, RIM Architects

Greg Cerbana, Weidner Apartment Homes

Larry Cooper, TDX Corp.

Robert Craig, Alaska Heart and Vascular Institute

William Dann, Professional Growth Systems

Laura L. Edmondson, Bering Straits Native Corp.

Bill Evans, Sedor Wendlandt Evans Filippi

Jason Feeken, First National Bank Alaska

Kenny Gill, Matson

Dr. Cathy Sandeen, University of Alaska Anchorage

Tony Gonchar, Delta Air Lines

Carol Gore, Cook Inlet Housing Authority

Andrew Halcro, Anchorage Community Development Authority

Mary K. Hughes, University of Alaska

Mark Johnston, Municipal Light & Power

David Karp, Northern Air Cargo

Lee McKenzie, TrailerCraft, Inc.

Robert McNaughton, AlaskaUSA Federal Credit Union
Daniel Mitchell, KPMG
Dennis L. Mitchell, Lynden International
Hans Neidig, ExxonMobil Corp.
Tennys B. Owens, Artique, Ltd.
Greg Pearce, AEDC Past Chair
Rick Pollock, Lynden International
Steve Ribuffo, Port of Anchorage
Paul Rusch, ConocoPhillips
Ralph Samuels, Holland America Group
Julie Saupe, Visit Anchorage
Kirsten Schultz, Providence Health System
Jack Sheppard, Walsh Sheppard
Mark Spafford, Solid Waste Services
Tim Sullivan, Anchorage Water & Wastewater Utility
Tim Vig, Stantec
Dale Wade, Alaska Railroad Corp.